COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

Co znamená Ikigai?

Pojem Ikigai pochází z japonského regionu Okinawa, kde lidé dosahují nejvyššího věkového průměru díky tomu, že nejsou ve stresu a jsou spokojeni s tím, jaký život žijí. A co znamená Ikigai? Ikigai by měl být jakýmsi průsečíkem toho, co milujeme dělat, v čem jsme dobří, čím jsme pro svět přínosem a také toho, co nás uživí. Zní to celkem jednoduše, ale čím o tom člověk více přemýšlí, tím víc je z toho zmatený. Teda alespoň já jsem z toho trochu zmatená byla.

Často sice děláme věci, které nás baví, ale oddělujeme je od té části života, která nás živí. Ne všichni, ale spousta z nás. Přitom prací trávíme v životě ohromně velkou část svého času. Tak proč tomu, co nás baví, věnujeme tak málo energie? Toť otázka. Pod článek přikládám video od Petra Ludwiga, který krásně a jednoduše vysvětluje, co je Ikigai. Sám Okinawu navštívil a lépe vám vysvětlí, v čem spočívá spokojenost tamních lidí. Mě osobně video pomohlo pohlížet na Ikigai z jiného úhlu, než jsem o něm doposud přemýšlela. Jednou bych se na tohle místo také chtěla podívat.

Nejdříve proces, až poté cíle

Sama jsem si vždy šla za svými cíli, ale radost z nich byla jen krátkodobá. Dává to smysl. Pokud chceme být opravdu spokojeni a nečekat celé dny na moment, ve kterém něčeho dosáhneme, měli bychom mít radost z procesu samotného a ne z cíle, který rychle pomine. A už vůbec ne z cíle materiálního charakteru.

Když nad tím tak přemýšlím, mě škola vždy bavila a příliš jsem se netrápila tím, že nemám cíl typu kým bych chtěla být. Užívala jsem si samotný proces, k tomu jsem chodila tancovat a volný čas jsem trávila hlavně s přáteli, jak to studenti dělávají. Dalo by se říct, že jsem byla celkem šťastná. 

Nyní jsem na Bali, kde mám možnost o všem přemýšlet, a mám čas dělat to, co mě baví. Potkávám tu zajímavé lidi, kteří mě něčím inspirují, ale také lidi, kteří ve mě vzbuzují lítost pro svoji potřebu být úspěšní a šťastní pro své okolí, aniž by jedním z toho opravdu byli. Kromě toho, že dělám to, co mě baví, chci čas tady využít k hledání Ikigai. Jak říká Petr Ludwig „mít silný smysl pro smysl“, což může spočívat i v naprosto obyčejné činnosti. Pro některé lidi to může klidně znamenat být prodavačem a rozdávat úsměv svému okolí.

Přemýšlejte o tom, co milujete, sestavte seznam činností, které se vám líbí, a na chvíli si je prostudujte v tichu a v samotě. Váš Ikigai, účel vašeho života, bude pravděpodobně na tomto seznamu. Než o nich začnete přemýšlet, užijte si krátké video o Ikigai.

 

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Cestování, zdravý životní styl a hledání inspirace, jak být nejlepší verzí sebe sama. To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.