COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

Havaj, ostrov Oahu

Čas čtení: 7 minuty

Přestože pro nás byl Havajský ostrov Oahu spíše jen mezizastávkou mezi Amerikou a Asií, moje myšlenky i zvědavost se k němu upínaly od chvíle, kdy proběhla koupě našich letenek. Letěli jsme na ostrov v půlce února z Los Angeles s aerolinkou Hawaiian Airlines zhruba 6 hodin. Měli jsme zarezervované ubytování přes Airbnb jen pár minut od pláže Waikiki. Jednalo se o spolubydlení s vlastním pokojem a koupelnou a překrásným výhledem z balkonu na oceán. Vlastníky i nájemníky bytu byl pár, z nichž jeden pocházel myslím z Massachusetts a ten druhý, slečna, z Japonska.

V tomhle bytě se ale scházeli občas i další lidé – přátelé našich nájemníků, takže sdílené prostory sloužily k setkávání se i s dalšími lidmi, což je pro cestovatele ve sdíleném bydlení příjemný bonus. Tady jsou lidé totiž přátelští a otevření a ti, kteří pocházejí z odlišných zemí, tady žijí většinou ze stejného důvodu – žít na Havaji bylo jejich snem. Havajské souostroví tvoří celkem 132 ostrovů vulkanického původu a Oahu je jedním z osmi nejznámějších ostrovů a to hned z několika důvodů.

Proč je vlastně ostrov Oahu natolik známý?

Ostrov Oahu je ekonomickým, politickým a sociálním centrem Havajského souostroví a kromě známé pláže Waikiki se zde nachází například historický Pearl Harbor a hlavní město Honolulu, které je zároveň největším havajským městem. Na Oahu žije kolem jednoho milionu obyvatel, z čehož Havajci tvoří asi tři čtvrtiny, nicméně ročně na ostrov zavítá kolem pět miliónů návštěvníků. Na ostrově se údajně nachází 125 pláží, dále sopečné krátery, vodopády, můžete tady vyrazit na výšlap do hor, zasurfovat si nebo i zašnorchlovat. Za sopkami je asi ale pravděpodobně lepší vydat se na jiný ostrov (Maui, Big Island,…) než je Oahu.

Celým ostrovem se šíří takzvané „aloha“, které v překladu může znamenat pozdrav, ale také lásku, a to se odráží na místní atmosféře. Jestli je něco, co na vás přímo dýchne místní atmosféru, tak jsou to typické tance Hula Hula, které můžete často vidět u pláže po západu slunce za doprovodu živé hudby. Možná vás také překvapí, jako moc je Oahu multikulturním ostrovem – potkáte tady kromě původních obyvatel například Polynésany, Japonce, Korejce, Portugalce, Filipínce, Číňany a další.

Tanec Hula Hula

Pláže a hory

Po návštěvě ostrova a sbírání informací z internetu, jsme usoudili, že zrovna šnorchlování není dominantou tohoto a vlastně ani jiného z Havajských ostrovů. Při pobřeží údajně příliš bohatý mořský život pro šnorchlování není. Sami jsme ho vyzkoušeli ve vyhlášené zátoce Hanauma Bay (zde je vstup za poplatek), a nejen že voda v zátoce je dost mělká, což je nebezpečné jak pro návštěvníky, tak pro korály, ale tyto korály byly navíc už napůl mrtvé (to jsme poznali podle našedlé barvy). Voda byla krásně čistá, spatřili jsme i pár krásných rybek, ale celkový dojem ze šnorchlování nebyl příliš pozitivní.

Přestože jsem na ostrově sufrování nezkusila (ani jeden z nás), všimla jsem si, že například u pláže Waikiki jsou dlouhé a malé vlny ideální pro začátečníky. Pláž Waikiki se nachází v závětrné části ostrova, proto je tak oblíbenou pláží mnohých návštěvníků. Dalším důvodem je bezpochyby laguna u hotelu Hilton a také její vizuální dojem, z pláže máte totiž krásný výhled přímo na Diamond Head Crater. Kousek od Waikiki se nachází zátoka Ala Moanna beach, která je bez vln a téměř i bez lidí. Navíc je tohle místo ideální například pro piknik v parku, který se nachází přímo u pláže.

Waikiki
Ala Moana
Hilton Lagoon na Waikiki
Ala Wai Canal

Jinými krásnými pláže jsou například Wainamalo beach, Lanikai beach, Waimea Bay nebo Sunset beach, které leží na větrnějších částech ostrova, a tak si tu přijdou na své spíše zkušenější surfaři. Přestože na těchto plážích fouká vítr silněji, pláže jsou téměř bez lidí, a vy si tak můžete vychutnat několik kilometrů pláže světlého písku lemovanou horami z Jurského parku. Pokud byste chtěli spojit koupání a hiking, potom je určitě skvělé místo pro návštěvu Kahana Bay beach. Jedná se o zátoku, ze které můžete vystoupat na vrchol kopce Crouching lion a vychutnat si dechberoucí výhled na zátoku a na oceán.

Waimanalo beach

Další hike, který mě velice nadchnul, byl Koko Crater Railway. Celá cesta až k vrcholu vede po starých železničních kolejích, tudíž se jedná o ideální výšlap pro zlepšení kondičky a posílení nohou. Pokud byste se chtěli vydat na jednodušší výšlap, můžete vyzkoušet například Diamond Head Carter Hike, který je asi nejjednodušší, ale také tam vyráží nejvíce lidí. Po asfaltové cestě se můžete vydat za krásným výhledem k majáku po Makapiu’u Point lighthouse trailu, dále si můžete například vyšlápnout Lanikai Pillbox hike a jedním z nejúchvatnějším trailem ostrova je bezpochyby The Stairway to Heaven.

Koko Crater Railway

The Stairway to Heaven

Jak je to s počasím?

Možná vás to překvapí, ale teploty nedosahují tropických čísel jako například v Asii a po celý rok se téměř nemění. Uvádí se teploty v rozmezí 23 – 28 stupňů Celsia, takže průměrná teplota se drží kolem 25 stupňů. Noční teploty mohou klesat i pod 20 stupňů, takže nějaký svetřík na večer se určitě bude hodit. Oceán má údajně také 25 stupňů celý rok. Na co je ale třeba dát si pozor je období srážek. Když prší, teplota klesne klidně až na 20 – 21 stupňů, což jsme sami zažili, a moc příjemné to není.

Hlavní sezóna, kdy je nejméně srážek, je přes léto, nicméně je to znát na počtu návštěvníků. Z tohoto důvodu je tedy asi lepší vydat se na Havaj kolem měsíce března, dubna či října. Dokonce jsem se dočetla, že v období od prosince do dubna máte největší šanci vidět velryby, na druhou stranu, my jsme tady byli v únoru a neviděli jsme je, zato nám skoro každý den alespoň chvíli pršelo. Z toho důvodu jsme nakonec nenavštívili spoustu míst, která jsme plánovali. Pokud byste přece jen chtěli vyrazit v hlavní sezóně, je třeba si zarezervovat ubytování dostatečně dopředu, klidně i rok předem.

Kam mimo Honolulu?

Pokud si chcete nakoupit suvenýry za dobré ceny a máte rádi trhy, pak určitě navštivte Aloha stadium markets. Rozprostírají se kolem stadionu a je jich opravdu hodně, bohužel tu ale nenajdete stánky s jídlem. Takže si vezměte svačinu s sebou nebo se připravte na oběd v blízkém Mc Donald’s. Rozhodně nevynechejte návštěvu historického místa Pearl Harbor, kde si kromě památníku potopené lodi Arizony můžete prohlédnout původní rakety, lodě, muzeum či ponorku, a navíc shlédnete dokument objasňující souvislosti útoku na Pearl Harbor. 

Loď Arizona byla jedinou lodí, ze které se nepovedlo zachránit žádnou oběť, jelikož se po výbuchu otočila tak, že to nebylo možné. Na přání pozůstalých těla zůstala v moři pohřbena spolu s lodí. Celkem bylo při útoku potopeno nebo poškozeno 18 válečných plavidel. Každým rokem v den výročí události, 7. prosince, si zde návštěvníci místa vybírají lístečky se jmény obětí, za které následně pokládají k památníku květiny.

V souvislosti s tímto místem si nemůžu odpustit jednu poznámku související s obchodem se suvenýry. Ač je tato historická událost Američany i Havajci vnímána jako jedna z největších tragédií v historii USA zasluhující velkou úctu a respekt zesnulým i pozůstalým, v obchodě se suvenýry to na každého až tak působit nemusí. Prodavač byl japonského původu a v obchodě jste si mohli zakoupit hrnky s různými potisky včetně těch s vybuchujícím loděmi, což v nás zanechalo mírně tragikomický dojem.

Pokud by vás zajímalo další historické a kulturní bohatství Havsajských ostrovů, jednoznačně zavítejte do muzea Bishop Museum houses. Za poznáním kultury se můžete také vydat do menších měst severně od Honolulu, kde poznáte místní obyvatelstvo, autentičtější atmosféru „aloha“ a můžete si třeba nakoupit čerstvé ovoce na trzích. Havaj je proslulá především pěstováním ananasu, ale samozřejmě se tu pěstuje i mnoho dalšího. Mezi tato místa patří například město Kailua, Kualoa Ranch nebo Kahuku lands farms

TIP! Zajímají vás ceny v Oahu, co dál navštívit, kde se ubytovat nebo třeba co ochutnat? V našem průvodci po Havaji se dozvíte vše potřebné 🙂 

Pomník na potopené lodi Arizona

Další momentky

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Objevování inspirace, jak žít kreativněji & využívat naplno svůj potenciál – To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.