COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

Národní park Sequoia

Čas čtení: 3 minuty

Posledním státem, který jsme v Americe navštívili, byla jak jinak než Kalifornie. To, že jste přejeli hranice Kalifornie, poznáte jednoduše podle rozdílných cen, zejména za ubytování. Právě v této době navíc skončil Gouvernement shutdown (o kterém jsem psala už v prvním článku o roadtripu), což znamenalo, že vstup do národních parků byl opět zpoplatněn. Vzhledem k tomu, že nás čekaly ještě alespoň dva parky (nebyli jsme si jisti, jestli ne tři), koupili jsme si rovnou roční vstupné do parku, jelikož to vycházelo cenově stejně. Tím pádem jsme nakonec neměli žádný profit z volných vstupů do předchozích parků.

Prvním národním parkem, který jsme v Kalifornii navštívili, byl Sequoia NP. Tento park nejvíce proslavily lesy Sekvojovců obrovských, z nichž nejznámější je Generál Sherman, který roste v takzvaném Obřím lese (Giant forest). Sekvoje Generál Sherman je největší strom na světě, ale pouze objemově. Jeho rozměry jsou 1487 m³ po objemu a je vysoký 84 metrů. Když se projdete v parku po Congress trailu, kde kromě generála najdete celý senát a prezidenta, zjistíte, že některé stromy jsou po obvodu ještě o něco širší. Objemově se zde nachází pět z největších stromů na světě.

Na několika místech parku se dočtete o ekosystému sekvojí, které už žijí kolem 3000 let, a  dokonce ani není jisté, jestli tyhle obří stromy přirozeně umírají vzhledem k tomu, že za naší existence k tomu ještě nedošlo. Jednou z hlavních zajímavostí tohoto místa jsou požáry, které místnímu ekosystému napomáhají. Protože teplo z požáru umožňuje rozmnožování sekvojí a zároveň spálí slabší stromky, čímž pro sebe sekvoje získají více živin a slunečního světla. Je tady vidět, jak je spousta stromů ohořelých, oni se ale zahojí a rostou dál. Silnější vyhrává. Neuvěřitelné….

A teď to smutné zjištění. Podle jednoho článku z National Geographic tyto stromy pomalu zabíjí smog, který sem stoupá z industriální zóny San Joachim Valley. Stromy smog filtrují, a proto se v parku zdá, že tu je dokonale čerstvý vzduch. Dochází k tomu po ránu, když se otevírá stromová tkáň, aby absorbovala oxid uhličitý a produkovala kyslík. Bohužel je tento park znečištěn nejvíce ze všech v celé Kalifornii, ne-li možná ze všech v USA. Podle časopisu Science Advances je tady ovzduší dokonce horší než v Los Angeles. Vlastně jsem si tohle částečně začala uvědomovat předcházející den, když jsme přijížděli k městu Bakersfield. Do té doby byl všude krásný vzduch a skoro nedotčená příroda, ale najednou byl po cestě čím dál více cítit zápach a příroda, která doposud vypadala nedotčeně, se proměňovala v průmyslovou zónu…

V tomhle parku byla mimo jiné poměrně dost znatelná zimní sezóna, jelikož většina cest byla zavřená, a tak jsme toho kromě hlavní trasy – Congress trailu – bohužel moc neviděli. Přesto pohled na stromy obrovských rozměrů byl jedinečným zážitkem.

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Objevování inspirace, jak žít kreativněji & využívat naplno svůj potenciál – To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.