Z konzumního kola ven v 9 krocích

Čas čtení: 3 minuty
konzumní život

[GTranslate]

Začal nový rok, vánoční čas utichá a nakupovací pauza přichází. Nebo je to naopak? Obchodní domy křičí slevy do všech stran, zavaluje nás vlna nakupování času povánočního slevového a než se nadějeme, začne zimní výprodej a s ním přijde nová jarní kolekce. Zkusme se zamyslet, jestli začínáme nový rok cestou smysluplnou nebo se opět vrháme po hlavě do začarovaného kruhu nekončícího nakupování.

Jelikož nový rok otevírá nové možnosti a přináší nám nové naděje, dává nám zároveň příležitost přehodnotit naše návyky a připomenout si, že štěstí si v obchodním domě nekoupíme. Přece jsme se narodili, abychom usilovali o jiné hodnoty než ty hmotné. Neměly by tedy naše životy tuto skutečnost lépe odrážet? Sama moc dobře vím, že k velkým změnám nikdy nemůže dojít ze dne na den, ale hlavní je začít.

Nejsem dokonalá, ale pracuju na tom

Když jsem se přestěhovala do Prahy, jednou z mých nejoblíbenější činností bylo nakupování. A nechci tvrdit, že dnes mě to už nebaví, stále si totiž ráda koupím něco hezkého na sebe. Dnes už ale o nakupování přemýšlím jinak. Důkladněji vybírám mezi kvalitními věcmi, které mi vydrží delší dobu a kterými jsem si jistá. Nakupuji ve chvíli, kdy to chci já a ne tehdy, když na mě vyskočí reklama na internetu. Naopak si nekupuji věci ledabyle jen proto, že jsou za výhodnou cenu. A co je nejdůležitější – nechodím do obchoďáku jen pro to, že mám chuť nakupovat, čímž si z nakupování nedělám zábavu.

Jak přehodnotit konzumnost v našich životech?

Pro někoho je slabostí nakupování oblečení, pro jiného například elektronika. Tato problematika je ovšem komplexnější a nespočívá ani tak v množství triček v naší skříni jako ve způsobu života a přemýšlení o něm. Naše společnost je svým způsobem nemocná, jelikož nám konzum podsouvá jakožto nejvyšší životní hodnotu. Zároveň nás všechny neustále tlačí k tomu žít identické životy odosobněné od podstaty našeho bytí. Jak tedy začít přehodnocovat konzumnost ve svém životě?

1. Zastavte se a přehodnocujte:

Podívejte se na život, který jste si vytvořili. Nacházíte v něm čas, peníze a energii pro to, na čem vám nejvíce záleží? Staly se věci, které vlastníte, nějakým způsobem břemenem vašeho života? Zkuste dostatečně zpomalit a upřímně zhodnotit celý obrázek vašeho života: váš příjem, hypotéka, platby za auto, vaše každodenní povinnosti. Jste šťastní? Nebo snad existuje jiná a lepší cesta?

2. Poznejte své slabosti

Naučte se rozpoznávat vaše spouštěcí body. Existují určité obchody, které vás podněcují ke zbytečnému nakupování? Existují produkty nebo cenové vzorce (například výprodeje), jež od vás vyžadují automatickou odpověď? Možná jsou jimi specifické emoce (smutek, osamělost, zármutek) vedoucí k bezmyšlenkovitým nákupům. Zkuste tyto slabiny identifikovat, rozpoznat a pochopit. 51% řešení lze nalézt pouhým rozpoznáním problému.

3. Přestaňte napodobovat někoho jiného

To, že se vaši sousedé, spolužáci, kolegové a přátelé ženou za určitým životním stylem, neznamená, že vy musíte také. Váš život je přeci jedinečný na to, abyste žili jako všichni ostatní. Sledováním nejnovějších trendů ve společnosti šťastnější nebudete. Zeptejte se kohokoli, kdo se rozhodl jít vlastní cestou. Nesnažte se žít šťastný život podle někoho jiného, ale podle toho, co dělá šťastnými vás.

4. Podívejte se do hloubi svých motivací

Marketéři hrají na naše motivace tím, že nám slibují dobrodružství, pověst, úctu, radost, sebenaplnění a jiná uspokojení. Jaké vnitřní motivace podvědomě řídí vaše nákupy? Jaké z těchto motivací jsou podle vás toxické a je třeba je najít a odstranit (chamtivost, závist, apod.)? A jaké motivace potřebují najít své naplnění někde jinde (seberealizace, apod.)?

5. Hledejte ve svých nákupech přínos

Žít znamená konzumovat. Jakožto lidé podílející se na chodu společnosti jsme vedeni k tomu pracovat, vydělávat, nakupovat a konzumovat. Ale nezapomínejme na to, že jsme více než spotřebitelé, jsme přispěvatelé. Naše přítomnost na této zemi by měla přinést hodnotu lidem kolem nás. Kupujte si to, co potřebujete k účinnějšímu plnění vaší jedinečné role v tomto světě – všechno ostatní je jen rozptýlení. To, že si něco koupit můžete, ještě neznamená, že byste měli.

6. Spočítejte si skryté náklady za každý nákup

Když nakupujeme položku, příliš často se podíváme pouze na cenu nálepky. Ale to zřídkakdy bývá celá cena. Naše nákupy vždy stojí víc. Vyžadují náš čas, energii a soustředění (úklid, organizace, údržba, výměna, odstranění). Vyvolávají obavy, stres a připoutanost. Přemýšlejme tedy vždy nad tím, co nás ona výhodná cena bude ve skutečnosti stát.

7. Otestujte své limity

Experimentujte s výzvami bez nákupu. Stanovte si podmínky – dokonce i největší nákupčí může najít jeden experiment, který otestuje jeho hranice. Zkuste například 30 dní bez nakupování spotřebního zboží, 60 dní bez návštěvy nákupního centra nebo 120 dní bez nákupu oblečení. Konkrétní výzvu nastavujete podle svých potřeb. Z krátkodobého hlediska rozbijete cyklus nakupování a položíte základy pro větší úspěch v dlouhodobém horizontu.

8. Dejte více věcí pryč

Váš život se bude o poznání lehčí a zahřeje vás u srdce. Svět bude lepší. Připomenete si, že nakupování není odpověď.

9. Dělejte více z toho, co vám dělá radost

Váš majetek vás neuspokojuje. Jakmile jsou splněny vaše základní potřeby, štěstí vycházející z konzumu vyprchá. Místo toho najděte to, co vám opravdu dělá radost a věnujte tomu co nejvíce energie. Váš seznam se může mírně lišit. V každém případě vlastnění hromady věcí na něm téměř určitě nebude.

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *