COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

New York před Vánoci

Doufám, že jste milovníci amerckých seriálů alespoň z části jako já, protože si díky tomu New York užijete dvojnásobně. Do New Yorku jsme letěli přímo z rozehřátého Martiniku, takže jsme se rovnou z plavek převlékli do zimní bundy.  Z letiště jsme se jeli ubytovat do bytu v Brooklynu, který jsme si předem rezervovali přes Booking.com, kde nás naneštěstí očekávali už asi půl dne. Stalo se nám takové nedorozumění ohledně časového upřesnění, spletli jsme si totiž pojem 12 am a 12 pm. Naštěstí majitelé bytu byli neuvěřitelně ochotní a srdeční lidé, takže tohle nedorozumění pochopili, uff….

Zabydleli jsme se v Brooklynu v útulném bytě s obrovským vánočním stromem, ze kterého na nás prvně dýchl duch Vánoc, přičemž atmosféru ještě umocnila vůně skořice. Před sebou jsme ale ještě měli skoro půl dne, a my jsme se už netrpělivě těšili na návštěvu Manhattanu. A tady začalo první setkání seriálů s realitou. Naše trasa metra vedla nad zemí až do centra, a díky tomu jsme se mohli kochat výhledem na Manhattan i na Brooklynský most. Které serály se mi hned vybavily? Samozřejmě Sex and The City — moment, kdy se Miranda setká se Steevem na půli cesty mezi jejich domovy, aby se usmířili. Pokračujeme na Mahattan kolem Williamsbourgu a zde poznávám jak jinak než seriál 2 Broke girls.

Vystoupili jsme hned u Brooklynského mostu a tady mezi spoustou turistů jsme to byli zase my ve skutečném světě, kde právě slunce začínalo pomalu zapadat a nebe se zbarvovalo do oranžova. 

Brooklyn bridge při západu slunce

Město New York je proslulé tím, že tohle město nikdy nespí. Takže se připravte na to, že noční procházky po městě jsou nedílnou součástí návštěvy, což v období Vánoc platí dvojnásob. My jsme si neodpustili noční procházku městem ani první večer. V zimě vlastně na tmu nečekáte, ona přijde sama dost brzo. Noční Manhattan je sám o sobě něco překrásně kouzelného a přidejte k tomu vánoční výzdobu. Je to ta nejkrásnější vánoční výzdoba, jakou jsem za svůj život viděla. Přestože bylo ozdobené skoro všechno, nebylo toho moc. Bylo to dokonalé a já byla v pohádce. Období Vánoc je nepochybně idealní čas na návštěvu New Yorku.

Procházka po 5th Avenue je zážitkem i ve dne pro ty luxusní obchody s dokonalými výlohami, mezi kterými se často procházela Carrie v Sex and The City, ale v noci jsou domy navíc ještě krásně nazdobené. Vrcholným bodem pro mě byl samozřejmě vánoční stromeček s kluzištěm u Rokefellerova centra, dobře známý z filmu Sám doma, ztracen v New Yorku. 

Vánoční stromek u Rockefellerova centra

Přestože nepatřím mezi Trumpovy fanoušky, musím přiznat, že stromeček v budově Trump tower byl taky moc krásný. Stejně tak stromek v městské knihovně National Library of New York, kterou známe jak jinak než z filmu Sex and The City (Carriina nevydařená svatba). Tuhle knihovnu navštivte nejen kvůli výzodbě, ale kvůli majestátným interiérům.

Od knihovny ujdete pár kroků a jste v Bryant parku, kde se nacházejí vánoční trhy a kluziště. Šli jsme sem večer s úmyslem si zabruslit a dát si něco dobrého na trhu. Ozodba vánočních trhů mě příliš neuchvátila, žádné pochoutky jsme tu také neobjevili a ty ceny tomu na kráse taky moc nepřidaly. Nakonec jsme si to jen prošli a dali jsme si alespoň teplý cider.

National Library of New York

Ještě se vrátím k Rokeffelerovu centru, kde se nachází vyhlídková budova Top of the Rock. Váhali jsme, jestli se tam podívat ve dne nebo v noci a nakonec jsme se rozhodli pro výhled za bílého dne. Prohlédli jsme si odtud celý Manhattan ze všech stran a musím uznat, že takový výhled jen tak někde nenajdete. Až se někdy vrátím do NY, vyzkouším prozměnu noční výhled. Další známou vyhlídkou e například One World Trade Center.

Výhled z Top of the Rock

One World trade center najdete v oblasti, která se dnes nazývá Ground zero. Celý areál jsme si prohlédli alepsoň zvenku, jsou tady dva pomníky kopírující půdorysy původních dvojčat a celé to místo vyvolává v člověku skličující pocity. Pomníky představují dvě obrovské černé fontány, po jejichž stěnách stéká voda do pomyslné černé propasti. Na okrajích vidíte napsaná jména všech obětí 11. Září 2001. Stojíte tu, pozorujte proud vody a vzpomínáte, co jste zrovna dělali ten den, kdy se ve všech televizních kanálech objevili šokojící zprávy o oné události…

Kolem památníků jsou vysazény stromky symbolizující mír a mezi nimi se nachází i “Survivor tree”, neboli strom, který událost přežil. V prostoru Ground zero naleznete také muzeum, zmiňovanou výškovou věž s vyhlídkou a nákupní centrum, které svým má originálním designem vystihovat dítě pouštějící holubici, jejíž křídla se údajně otevírají každý rok 11. zaří.

National September 11 Memorial
Obchodní centrum v Ground Zero

Na scény z kultovního seriálu spjatého s New Yorkem tu paradoxně nikde nenarazíte. Samozřejmě mám na mysli seriál Přátelé. Většina scén se vlastně odehrává v kavárně nebo v bytě a ty najdete ve studiích Warner Bros v Los Angeles. Dodatečně jsem zjistila, že i scény z Central parku byly vytvořeny také tam. Jeden den jsme vyhradili procházce po Central Parku a prošli jsme ho úplně celý. Šli jsme směrem od Downtownu, kde se nachází hotel Plaza známý opět z filmu Sám doma (ve skutečnosti tak velkolepě ovšem nevypadá) a na začátku parku jsme poznali některé strašidelnější scény s “holubí paní”.

Potkali jsme v parku spousty veverek a objevili hezký rybníček. Když jsme se postupně dostávali k Upper East side, park pomalu přecházel v upravený styl hodný newyorské elity, kde jsem začala poznávat scény ze seriálu Gossip Girl. Samozřejme jsme nevynechali rybník, kam Blair Waldorf chodívala s krmit kachny. Na závěr parku jsme došli k velkému rezervoáru Jacqueline Kennedy, kde běhávala Charlotte v Sex and The City. Central park je opravdovou procházkou světem seriálů.

Spodní část Central parku
Rezervoár J. Kennedy

V paměti nacházím ještě dvě místa, která bych vám dopručila navštívit přes den. Prvním z nich je Battery park s výhledem na Sochu Svobody. Sice odtud jezdí placené trajekty, které vás dovezou až k ní, ale pokud si nechce vystoupat sochou až na její vrchol, můžete jako my využít trajekt, který jezdí zdarma na Staten Island. Sochu Svobody jsme si prohlédli poměrně zblízka a měli jsme i hezký výhled na Mahattan prozměnu z jiného úhlu.

Pohled na Manhattan z trajektu směrem na Staten Island
Brooklynský park

Druhým místem je Brooklynský park, kde je opravdu senzační výhled na Brooklyn Bridge a na Manhattan. Jsou tady i malebné kavárničky s malými zahrádkami. Upřímně mohu říct, že to tady je velmi fotogenické. Na návštěvu parku jsem si připravila na fotoaparát portrétový objektiv a nějaké hezké fotky se mi tu povedly. Ale hlavním důkazem toho, že je to místo jako stvořené k focení, byl někdo úplně jiný. Nepamatuju si, kdy jsem se tak od srdce nasmála jako tenhle den. Těžko se mi tenhle umělecký zážitek popisuje, ale byly tu jisté dvě slečny – fotografka a modelka. Nejdříve upoutala naší pozornost modelka stojící bosá na kamenech u vody (bylo asi 7 stupňu). 

Výhled z Brooklynského parku

Následně jsme na tyto umělkyně narazili o kus dál v momentě, kdy modelka tlačila ruce proti zdi a nohama prováděla pohyby, jako kdyby se pokoušela o “moon walk” a kroutila dokola hlavou tak, aby jí vlasy zakrývaly obličej jako v hororu. Už tohle stálo za natočení. Vrcholné vystoupení se konalo u vody se zábradlím. Modelka stála na straně zábradlí směrem k vodě (samozřejmě se tam nesmělo), visela za něj zavěšená jako nějaké fluidum a tentokrát prováděla pohyby připomínající souboj s démonem. Neumím si moc představit výsledek focení, ale moc bych si přála to vidět!

Rooftop bar 230
Vánoční strom v brooklynském obýváku

Ještě jeden zážitek, který bych nerada vynechala, je návštěva Rooftop baru 230. Dostala jsem na tohle místo tip, že stojí za návštěvu a byla to pravda. Je tu krásný výhled na Empire State Building a ten jsme si vychutnali se skleničkou Chardonay. Drinky tu nejsou nejlevnější, ale řekla bych, že odpovídají newyorským cenám. Na druhou stranu, máte tady vyhlídku na město bez vstupu, takže deset dolarů za víno vás až tak nevytrhne. Každých 15 minut (myslím) se spoustila nahlas nějaká známá písnička doprovázená menší světelnou show, takže o příjemnou atmosféru bylo postaráno. 

Je toho spousta, co jsme za ten týden nestihli, ale určitě bude další příležitost. Kromě města jsem si užívala i vánoční atmosféru v bytě, ve kterém jsme bydleli. Vánoční atmosféru bych si tady chtěla zase zopakovat, ale v létě bych se sem určitě chtěla podívat taktéž. Jsem tedy už teď zvědavá, kdy mě sem kroky opět zase zavedou… 

TIP! Zajímají vás ceny v New Yorku, co navštívit, kde se ubytovat nebo třeba jak levně letět? V našem průvodci po NYC se dozvíte vše potřebné 🙂 

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

2 komentáře

    1. Moc děkuju za reakci a těší mě, že se článek líbil 🙂 Držím palce, ať se cesta povede, já se tam chci určitě vydat někdy znovu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Cestování, zdravý životní styl a hledání inspirace, jak být nejlepší verzí sebe sama. To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.