COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

vánoční reklamy 2023
Čas čtení: 3 minuty

6 vánočních kampaní, které vás letos dostanou

Vánoce jsou snad jediným obdobím v roce, kdy dobrovolně a rádi sledujeme reklamy (až na výjimky, Alzo). Bez marketingových kampaní by dnes vlastně Vánoce zdaleka nevypadaly tak, jak je známe (díky, Coca-Colo), ani bychom nejspíš neutráceli takové horentní sumy za dárky. Pojďte se mnou tedy ocenit značky, které nás za velké útraty odměňují emocemi nabitými reklamními kampaněmi. Vybrala jsem 6 videí, které mě osobně letos oslovily nejvíc.

1. Coca Cola – The World Needs More Santas

Coca-Cola se nám už prostě chtě nechtě zaryla do paměti coby značka, bez které si Vánoce neumíme představit – ať už díky vánočnímu náklaďáku se světýlky nebo sladkému nápoji, který nesmí chybět na štědrovečerním stole.

Coca-Cola na nás samozřejmě nezapomíná o žádných Vánocích. Letos si připravila kampaň, v níž odhaluje svět Santa Clasů, kteří si neustále pomáhají, a poté nás přenáší do skutečného světa, kde se i lidé chovají stejným způsobem. Poselství reklamy je jasné: svět potřebuje více Santa Clasů – tedy lidí, kteří si pomáhají drobnými skutky laskavosti. Co na ni říkáte?

Mimochodem věděli jste, že za vyobrazení dnešního Santa Clause vděčíme Coca-Cole? Dříve byl Santa, coby svatý Mikuláš, ilustrován mnoha způsoby, nosil pláště různých barev, mohl být malý i velký, silný i vyzáblý, intelektuální a někdy dokonce i děsivý. Až v roce 1930 darovala Santovi oblé tvary a veselý charakter vánoční kampaň této značky.

2. Amazon – Joy Ride

Amazon s našimi emocemi letos neměl žádné slitování, když do světa vypustil svoji kampaň Joy Ride (Jízda radosti). Myslím, že tentokrát jednoznačně překonal laskavou reklamu od Coca-Coly, když třem babičkám, které z lavičky sledují sáňkující děti, jedním darovaným podsedákem vrátil dětskou radost do života. No, podívejte se sami a možná si rovnou připravte kapesníček. To se inspiroval Titanicem nebo co?

3. John Lewis & Partners – Snapper: The Perfect Tree

Tahle netradiční vánoční reklama se mnou zarezonovala více, než bych čekala. Hlavním protagonistou tu není Santa Claus ani jiná vánoční postavička, ale masožravá rostlina jménem Snapper, která si během několika pouhých sekund získá vaše sympatie i soucit. Reklama nás neotřelou formou vybízí k tomu, abychom nelpěli na starých tradicích a přijímali i tradice nové. A co víc, soundtrack této reklamě poskytl sám Andrea Bocelli. Jak se vám líbí?

4. TK Maxx – Festive Farm

Kdo by neocenil farmářská zvířátka zahalená do designerských outfitů, která vykračují ve sněhu do rytmu hiphopové hudby v čele s alpakou, jež v závěru videa zhasne svíčku jedním prsknutím? Přiznám se, že tuhle oděvní značku sice neznám, ale celá reklama mi připadá velmi usměvavá a roztomilá. Postarší veselý pár celý tento vánoční bizárek navíc zahalí do iluze normálnosti a dodá nám pocit, že je vlastně vše v pořádku a tak, jak má být.

5. Lidl GB – A Magical Christmas

Není tajemstvím, že na lidské emoce velice dobře působí zvířátka. V této reklamě je to medvídek mýval, kterého bychom po shlédnutí reklamy nejradši adoptovali a darovali mu jeho plyšovou hračku, pro kterou tolik riskoval napříč velkoměstem plného nebezpečných nástrah. Naštěstí nás v závěru uklidní a u srdce zahřeje přátelství, které se zrodí mezi medvídkem a psem. Akorát si nejsem jistá, jestli díky této reklamě budou lidé ve Velké Británii více kupovat plyšovou hračku nebo spíše živého medvídka mývala.

6. Doc Morris – Take Care of Yourself

Ve vánoční reklamě značky Doc Morris – Take Care of Yourself (Pečuj o sebe) sledujeme pána v důchodu, který se při pohledu na fotky své vnučky a sebe v mládí rozhodne každé ráno vstát a cvičit – což je už samo o sobě víc než dojemné. Na pozadí celého videa se z písničky ozývají slova „život není jednoduchý, ale my se učíme, že právě o tom je…“ a celou reklamu ukončuje slogan „Tak můžeš pečovat o to, na čem v životě záleží“. Myslím, že tohle video je víc než vánoční reklama a netřeba k němu více slov – i bez nich nás dostatečně chytne za srdce.

Načerpali jste prostřednictvím těchto kampaní pravého ducha Vánoc? Která se vám líbila nejvíc? Dejte mi vědět do komentáře, nebo mi napište, která další vánoční reklama letos oslovila zase vás.

Znáte někoho, komu by se tento článek mohl líbit? Pošlete mu ho ♥️.

Pavlína

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

6 komentářů

 1. Ahoj Pájo,
  to je strašně těžké se rozhodnout..
  Za mě 3 je super, úsměvná, neokoukana, nová, nápaditá.
  Za srdíčko mi vzala ta poslední 6, ale i 2 je moc hezká.
  Měj se krásně a užívejte předvánoční pohodu 😉😘

  1. Děkujeme Moni, taky se mějte moc hezky a užijte si čas Vánoc 🙂 A souhlasím, všechny mají něco do sebe 🙂

 2. Skvělý článek a výběr reklam, mně se nejvíc líbí Doc Morris a Farma, ta je fakt úžasně vtipná…reklama Lidlu je taky dojemná, s tím mývalem jsi to přesně vystihla🙌

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Cestování a objevování inspirace, jak žít lépe a kreativněji – to jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.