COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

3 lektoři z Bali, kteří změnili můj přístup k józe

Ve svém prvním článku o józe jsem prozradila, kde, jak a proč se do mého života vkradla vinjása. Lásku k dynamickému stylu a akrobatickým prvkům jógy částečně předurčoval můj background ve sportu a tanci, ale bez těch správných lektorů by nestačil. Proto se s vámi chci podělit o to, kdo mě nejvíce inspiroval a ovlivnil v tom, co se dnes snažím sama předávat druhým.

Když jsem se vrátila na Bali

Když jsem se po čtyřech letech vrátila na Bali, moje první kroky vedly do dvou míst – do Pranava yogy, tradiční jógové šaly, za nejkreativnějším lektorem jógy na celém Bali – Diazem (o kterém jsem se už dříve zmiňovala), a do Nirvana Life – meky kalisteniky a funkčního fitnessu – za celosvětově proslulou ikonou moderní jógy ze západního pobřeží USA – Dylanem Wernerem.

M.I.A. jóga s Dylanem Wernerem

Dylana jsem znala už dlouho předtím z online světa a nesmírně jsem ho obdivovala pro všechny ty neuvěřitelné pozice, které dokáže (koukněte na jeho instagramový účet a pochopíte sami proč). Na Bali vedl 2,5hodinové lekce M.I.A. jógy (Myofascial Integrated Alignment), na které jsem chodila každý pátek.

*M.I.A. jóga je holistický přístup k sekvencováni vinjása jógy s primárním zaměřením na obnovení zdravého přirozeného vyrovnání prostřednictvím cvičení fasciálních vlastností a přizpůsobení pozic pro vyvážení myofasciálních meridiánů (napětí svalů a fascií).

Každá lekce s Dylanem pro mě byla výzvou už jen pro svoje trvání. Představte si hodinu náročného tréninku. Obvykle po něm nemáte chuť pokračovat ve cvičení. Ale s Dylanem je první hodina jenom „zahřívačka“. A musím říct, že intenzivní trénink mobility dá člověku zabrat mnohem víc než samotné silové cvičení.

Nové znalosti

Nejenže mě tyto fyzicky i mentálně náročné lekce posunuly v mojí jógové praxi, ale hodně mě toho naučily o mobilitě jako takové (o vztahu síly a flexibility). Dozvěděla jsem se toho spoustu o elasticitě, viskozitě a plasticitě fascií (=pojivové tkáně obklopující svaly a orgány), i o tom, jak s nimi můžeme pracovat, abychom dosáhli většího rozsahu pohybu, lepší flexibility i zvýšení zdraví kloubů.

Dylan navíc rád hodně povídá a když jste na druhém konci světa na jeho lekci, chcete se toho od něj jednoduše dozvědět co nejvíc. Tahle zkušenost, která zahrnovala celou řadu neobvyklých pohybů, které dokáže vymyslet asi opravdu jen Dylan, ovlivnila nejen to, jak dnes přistupuji k výuce jógy, ale i k vlastní praxi z hlediska zlepšení mobility a rozsahu pohybu.

Neuro jóga s Kemie Nada

Na Kemie jsem na Bali narazila díky tomu, že v Nirvana Life a ještě dalším jógovém studiu učila sekvence s inverzními pozicemi a balancováním na rukách (armbalance) – tím, co mě na józe baví vlastně asi nejvíc. A nejen to. Kemie se zaměřuje se na začleňování moderní neurovědy do jógy prostřednictvím kombinování různých dechových technik a neuro cvičení k dosažení lepších výsledků tou nejefektivnější cestou.

Díky Kemie jsem se začala zajímat o neuroplasticitu, tedy o to, jak můžeme trénovat náš mozek. Nejenže jsem pochopila, že pohyb jako takový brání ztrátě mozkových neuronů a napomáhá ke vzniku nových, abychom náš mozek dokázali využívat efektivněji, ale zjistila jsem, že to jde i opačně.

Neuroplasticita v praxi

Některými proprioceptivními cviky můžeme pomoci našemu tělu k dosažení lepších výsledků, včetně zlepšení flexibility nebo rovnováhy (propriocepce je nezbytná pro správnou koordinaci pohybu, svalový tonus, průběh některých reflexů, registraci změny polohy těla atd.). Pochopila jsem tedy, že některé neuro cviky nám mohou pomoci k dosažení většího rozsahu pohybu i lepších výkonů.

Kemie mě naučila pohlížet na jógu i pohyb jako takový z úplně nového úhlu pohledu. Naučila mě, jak se tělo a mysl vzájemně ovlivňují i jak mocný může být náš dech. Neuroplasticita je složitá i fascinující zároveň, a proto se v ní chci i nadále vzdělávat a svoje poznatky promítat do praxe lektorky i studentky jógy.

Somatické sekvence s Eionem Finnem

Třetím lektorem, se kterým jsem měla možnost si na Bali několikrát zacvičit a kterého bych tu chtěla zmínit, je Eoin Finn, zakladatel Blissology. Jeho lekce jsou inspirovány surfem i tai-či a jsou somatické i kreativní. Podobně jako Dylan se ani Eoin nezaměřuje na samostatné pozice, ale na procítění pohybů jako takových. Jeho sekvence jsou plynulé, náročné i jemné zároveň a člověk z lekce odchází s pocitem úplného blaha.

Jóga je hlavně o radosti z pohybu a o komunitě lidí

Jeho lekce mi vždy připomněly, že jóga je především o pocitu, který nám pohyb přináší, a o komunitě lidí, kteří sdílí stejnou vášeň, i když pocházejí z jiných koutů světa a jejich životy jsou naprosto odlišné. Eoinův přístup ke studentům byl vždy srdečný, upřímný a pokorný.

Eoin je pro mě velkou inspirací a zároveň důkazem toho, že lze vybudovat úspěšný business, spojovat a inspirovat lidi z celého světa a zároveň pomáhat naší planetě. Vědomí, že jako lektoři jógy můžeme být pro svět skutečným přínosem, je důvodem, proč věřím, že inspirovat ostatní k nadšení do pohybu stojí za investici naší energie.

Znáte někoho, komu by se tento článek mohl líbit nebo by mu dokonce pomohl? Pošlete mu ho (zlepšíte tím i svojí karmu). ♥️

Pavlína, vaše copywriterka a lektorka jógy na cestách

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Cestování, zdravý životní styl a hledání inspirace, jak být nejlepší verzí sebe sama. To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.