COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

Není jóga jako jóga

Říká se, že i špatná zkušenost je taky zkušenost. Jenže nemít špatnou zkušenost zároveň neznamená mít jen zkušenosti dobré. Abyste mě lépe chápali, své první lekce jógy jsem vyzkoušela v jednom z pražských fitness center a řekla bych jen, že smysl jógy mi z těchto lekcí zcela unikal. Na druhou stranu nyní alespoň chápu, proč má i spousta jiných lidí o józe zkreslené představy. I já jsem je měla.

První hodinou, která ve mně zanechala stopy nadšení z jógy, byla Vinjása, jejíž název pro mě byl úplnou novinkou. Vyzkoušela jsem jí v rámci bezplatné lekce na Reebok lodi, která kotvila přes léto roku 2018 na Náplavce. Tehdy jsem si řekla, že jestli někdy začnu chodit na jógu, bude to právě Vinjása. Jenže já jsem zrovna balila kufry na cestu kolem světa, takže jsem už další lekci v Praze už nezkusila.

Nebojte se zkoušet a hledat

Pokud chcete odhalit kouzlo jógy, vyzkoušejte více stylů, odlišné lektory a nejrůznější studia, dokud nenajdete pro vás to pravé. Spousta lidí se domnívá, že jóga je jen formou protažení a vlastně netuší, že existují různé styly jógy a také odlišné přístupy lektorů. Kdysi jsem na tom byla stejně. Nevýhoda některých lekcí jógy ve fitness centrech spočívá především v tom, že tamní lekce vyhledávají převážně lidé po cvičení za účelem protažení, proti čemuž vůbec nic nemám, naopak.

Další část lidí tyto lekce využívá, protože jsou zahrnuty v ceně členství bez většího zájmu o jógu. Alespoň se domnívám, že tomu tak je. Nechci tím říct, že ve fitnes centrech nejsou lekce jógy na dobré úrovni, to si netroufám hodnotit, jelikož jsem jich sama moc nevyzkoušela. Ani vás od jógy ve fitku nechci odrazovat, třeba narozdíl ode mě budete mít větší štěstí.

Zkuste ale více možností a pak sami posuďte, kde vám to vyhovuje nejvíc. Zkuste více stylů jógy, protože každý je úplně jiný. Jeden je relaxační a další zase dynamický. Stejně tak i přístup každého lektora je jiný. A v tom je hlavní kouzlo. Každému sedí něco jiného, takže se nebojte hledat to, co bude nejlépe vyhovovat vám.

Na Vinjása jógu jsem navázala až ve chvíli, kdy jsem přijela na Bali. Hned první večer jsem začala googlit, kde jsou nejbližší lekce, protože už jsem doslova prahla po nějaké skupinové lekci. Později jsem zjistila, že vlastně i jiné styly jógy mají něco do sebe. Poté, co jsem vyzkoušela více lektorů, stylů i studií, jsem si uvědomila, jak je důležité, aby vám seděl především lektor. Jak to poznáte? Vlastně celkem jednoduše, prostě cítíte, že jste ve správnou chvíli na správném místě.

U mě zvítězila hravost a experiment

Lekce, na které jsem chodila, byly především hravé a kreativní. Styl lekce bych vystihla slovy „challenging but fun“ (náročná ale zábavná). Tehdy jsem našla svůj styl. Našla jsem, co jsem hledala, aniž bych to předtím vůbec tušila. Lekce probíhaly s lehkostí a úsměvem, přestože jsem se během lekcí nadřela a zapotila. Součástí hodiny byly vždy i nějaké náročnější pozice, které jsem do té doby neznala a které mi vždycky donutily se hecnout. A když se to nepovedlo na lekci, šla jsem je zkoušet domů.

Tehdy jsem si uvědomila, že nemusím být zkušenou jogínkou, abych mohla zkoušet pokročilejší pozice. Byla to prostě taková hra. Objevila jsem nový pocit radosti, který přicházel s každým úspěšným i méně úspěšným pokusem. Každá nová náročnější pozice pro mě představovala (a stále představuje) jistou formu experimentu těla a mysli. Díky tomu jsem si začala uvědomovat, že limity, které si myslíme, že máme, jsou jenom v naší hlavě.

Na Bali je opravdu hodně míst, kde se praktikuje jóga, a nabídka lektorů je taky pestrá, takže ať jsou vaše úmysly takové nebo makové, svoje místo si tu určitě najde kdokoli. Jóga na Bali je svým způsobem jiná. Nejen proto, že lekce probíhají v otevřeném prostoru uprostřed přírody, ale i proto, že tam cítíte jinou energii než v pražském sále.

Od té doby, co jsem z Bali odjela, jsem začala cvičit jógu doma podle online videí zahraničních lektorů následně i na skupinové lekce v Praze. A jaké zkušenosti s jógou máte vy? Zajímají mě i další názory a zkušenosti, takže budu ráda za vaše komentáře 🙂 .

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Cestování, zdravý životní styl a hledání inspirace, jak být nejlepší verzí sebe sama. To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.