7 japonských konceptů, které refrešnou váš mindset

Čas čtení: 2 minuty

Protože si už nějaký čas ráda chodím pro inspiraci do Japonska (jen v onlinu bohužel), ráda bych se s vámi podělila o poklady, které jsem tam zatím našla. Tyto japonské koncepty mohou totiž osvěžit vaše nastavení mysli, což podle mě čas od času všichni potřebujeme.

1. Ikigai

Ikigai je pro lidi v Japonsku důvod, proč se každé ráno probouzejí. Najít ikigai znamená objevit to, v čem je vaše síla, co ve vás probouzí nadšení a vášeň a čím dokážete pomoci světu kolem sebe. Ikigai je to, co má vašemu životu dát smysl. Jen pro zajímavost, „Iki“ v japonštině znamená život a „gai“ popisuje hodnotu.

2. Oubaitori

Každý z vás už pravděpodobně slyšel větu „Nesrovnávej se s ostatními“. A přesně o tom učí Outbaitori. Toto slovo se v japonštině píše čtyřmi znaky, které vypadají následovně: 桜梅桃李 (doufám, že to píšu správně), přičemž každý znak reprezentuje jiný druh květu: třešeň, meruňku, broskev a švestku.

Všechny květy vypadají na první pohled podobně, ale kvetou odlišně a mají jiné vůně i tvar. Stejně jako tyto květy i lidé rostou a vyvíjejí se různými způsoby. Každý z nás má svojí časovou osu, je jiný a měl by na to být hrdý. Jak řekl T. Roosvelt: „Srovnání je zloděj radosti“.

3. Shikata ga nai

Nechte být to, co nemůžete změnit. Shikita ga nai (lidově také shou ga nai) hovoří o tom, že některé věci jsou jednoduše mimo naši kontrolu, a to je naprosto v pořádku (například to, co někdo jiný řekl, udělal nebo si myslel).

Tohle uvědomění vám může pomoci najít klid na duši – nestresovat se tím, co nedokážete ovlivnit, a místo toho soustředit svoji energii na to, co změnit můžete. Koneckonců umění rozlišit, co v životě můžete mít pod kontrolou a co nikoli, je i jednou z hlavních praxí stoicismu.

4. Wabi-sabi

Wabi-sabi se vztahuje k estetice i filosofii života. Vede k uvědomění, že nic není dokonalé, včetně nás samotných, a učí přijmout fakt, že opravdová krása tkví v tom, co je nedokonalé, dočasné a proměnlivé. Pochopit wabi-sabi znamená vymanit se z představy o dokonalosti a hledat krásu v přirozenosti a autenticitě. Nedokonalosti jsou podle japonské filosofie to, co dělá náš život jedinečným.

5. Gaman

Gaman je pojem, který znamená „zachovat si důstojnost i v těžkých chvílích“. Jde o schopnost přijímat těžké situace s úctou, pokorou a trpělivostí, aniž by to ohrozilo vaše morální hodnoty. V Japonsku je gaman považován za zcela zásadní, jelikož představuje základ pro vytváření a udržení harmonie ve společnosti.

6. Kaizen

Kaizen pojednává o zlepšování kvality života i produktivity. Vychází z principu neustálého zlepšování, kterého dosáhnete malými kroky a konzistentností. Myšlenka velké změny totiž nahání strach a vyvolává reakci typu „bojuj nebo uteč“, případně probudí hlas vnitřního kritika. A dopadne to tak, že uděláte dva kroky zpět.

Pokud ale nechcete spustit tento poplašný systém, je potřeba do svého života postupně integrovat malé dílčí změny. „…dílčí změny jsou jako lupič vnikající do domu oknem. Tiše, pomalu a lehce našlapuje a nikoho nevzbudí. Alarm se nespustí.“ – Sarah Harvey

7. Shu-Ha-Ri

„Když je student připraven, objeví se učitel. Když je student skutečně připraven, učitel zmizí.“ – Tao Te Ching

Tento koncept vychází z japonského Buddhismu a popisuje duchovní vývoj člověka a nabývání znalostí, které jsou rozděleny do 3 fází:

Shu – držet se stanovených postupů a pravidel, naučit se základy

Ha – opouštět předem stanovená pravidla a vyvíjet se vlastními cestami

Ri – dokončení procesu učení, kdy člověk dokáže vytvářet nová pravidla i postupy a překračuje vlastní hranice

Znáte někoho, komu by se tento článek mohl líbit nebo by mu dokonce pomohl? Pošlete mu ho (zlepšíte tím i svojí karmu). ♥️

Pavlína,

vaše copywriterka na cestách

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *