COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

Změřte svoje kreativní myšlení

Čas čtení: 3 minuty
kreativita

Považujete se za nekreativce nebo vám jen schází motivace či odvaha začít tvořit to, co byste si přáli? Nebo byste jednoduše chtěli být lepší v tom, co děláte? Čtěte dál.

3 hlavní mýty okolo kreativity

Pokud si myslíte, že se vás kreativita netýká, nejspíš se mýlíte.

1. Mýtus: Kreativita se týká jen umělců

Kreativita se netýká pouze uměleckých oborů, ale lze ji využít takřka v jakékoli činnosti, od vaření a oblékání, až po řešení zdánlivě neřešitelných úkolů, a je součástí naší každodennosti. Dokonce i naši předci před dvěma miliony let museli uplatňovat kreativitu, aby zdokonalili své lovecké dovednosti.

2. Mýtus: Kreativců je jako šafránu

Spousta lidí se považuje za nekreativce, protože se srovnávají s génii, jako byli Mozart, Da Vinci, Edison, Darwin, Proust a dalšími velkými jmény, která se zapsala do historie. Měli byste ale vědět, že lidé se nerozdělují na kreativní a nekreativní. Existují různé stupně kreativity, po kterých lze postupně šplhat, a úroveň, které dosáhli tito velikáni, je úplnou špičkou ledovice, na kterou vystoupá jen hrstka zapálených nadšenců.

3. Mýtus: Kreativita je dar, se kterým se musíme narodit

V lidském povědomí stále panuje přesvědčení, že kreativita je dar nebo talent, se kterým jsme se narodili a který nám byl dán shůry. I když někteří lidé jsou už od narození vynalézavější, kreativita je ve skutečnosti řemeslo, které se dá neustále rozvíjet a zdokonalovat (díky výzkumům v oblasti neuroplasticity už víme, že mozek se celý život vyvíjí v závislosti na tom, jak ho stimulujeme). Pokud navíc zabrouzdáte do historie některých géniů, zjistíte, že za jejich výsledky stojí nejen geny, ale také léta práce a oddanosti.

Proč nejste dostatečně kreativní?

Dumáte nad tím, co vám brání myslet kreativněji? Důvod pravděpodobně najdete na tomto seznamu:

  • Smíříte se s prvním řešením, které vás napadne
  • Děláte věci tak, jak vám je do hlavy vtloukli rodiče nebo prarodiče
  • Něco děláte tak dlouho, že už máte postup zautomatizovaný
  • Docházíte k předčasným závěrům na základě stereotypů a předsudků
  • Nerozvíjíte si znalosti a dovednosti
  • Nezkoušíte nové věci mimo zajeté koleje
  • Bojíte se dělat chyby
  • Snažíte se kopírovat postupy ostatních (protože jim to funguje)
  • Bojíte se vystoupit ze svojí komfortní zóny
  • Soustředíte se na výsledek, ale ne samotný proces
  • Nebaví vás hraní her
  • Omezujete se konvencemi

Změřte si rychlost svého kreativního myšlení

Tohle cvičení jsem si vypůjčila od Reného Nekudy, který ho zase má od Tonyho Buzana (tvůrce myšlenkových map) a zabere vám jen 2 minuty. Vezměte si papír a tužku a nastavte si limit dvou minut. Během této doby se snažte vymyslet co nejvíce nových použití běžného ramínka na šaty.

Až časový limit vyprší, odpovědi si spočítejte. Potom je vydělte dvěma, čímž získáte průměrný počet nápadů vymyšlených za jednu minutu. Jak vyhodnotit výsledky?

  • 4 až 5 nápadů za minutu je běžný průměr
  • 8 využití se hodnotí jako dobrá úroveň nápaditosti
  • 12 a více nápadů je už výjimečný výkon
  • kdo překročil hranici 15 bodů, je přímo geniální

Pokud jste s příliš nápady nepřišli, nezoufejte. Jestliže kreativitu nerozvíjíte, je to naprosto normální. Dobrou zprávou ale je, že se to dá změnit. A pokud jste vymysleli mnoho řešení, gratuluju, jste na dobré cestě!

V příštím článku si řekneme, co je vlastně kreativita, proč ji rozvíjet a jaké jsou předpoklady kreativního myšlení.

Pavlína

PS: Pokud znáte někoho, komu by tento článek pomohl nebo mu třeba udělal radost, pošlete mu ho. Taky ho můžete sdílet na svých sociálních sítích, a udělat tím radost mě 🙂

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Objevování inspirace, jak žít kreativněji, & vědeckých poznatků, jak kontrolovat svoje zdraví a naplnit svůj potenciál. To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.