COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

Čtyři světy na Bali

Čas čtení: 8 minuty

Bali jsem si pomyslně rozdělila na čtyři světy, které od sebe vlastně ale nejsou odděleny, v mnohém se prolínají a doplňují, určitě se ale nevylučují. Jde spíše o to, jaký životní styl si člověk na Bali zvolí. V minulém článku jsem uvedla, že jsme se na Bali ubytovali v městské oblasti Canggu, a také jsem napsala, že právě tam se odehrává jeden ze světů Bali. V Canggu jsme sice bydleli většinu času, ale snažili jsme se za čtyři měsíce poznat všechny stránky Bali. V tomhle článku bych vám chtěla představit Bali tak, jak jsem ho poznala já.

Svět nomádů a kavárenských „povalečů“

Svět, který se odehrává v Canggu, žijí zejména lidé, kteří podnikají na dálku či pracují online a mohou využívat k práci místní kavárničky nebo coworkingy. V Canggu najdete kavárny s otevřeným prostorem, klimatizované kavárny nebo kavárny s bazénem. Každopádně všechny mají jedno společné – příjemné a útulné prostředí, spoustu světla a milou obsluhu. Na své si tady přijdou i maloobchodníci a designeři, kteří prodávají své umělecké a designové výrobky. V Canggu rozhodně nenarazíte na nic jako obchodní centrum, ale jen na malé obchůdky a místní trhy.

V Canggu je kromě kaváren i spousta západních, asijských a indonéských restaurací, ale také barů a diskoték, za kterými sem jezdí především Australané, jelikož takový „party víkend“ i s letenkou vyjde levněji než jeden večer v australském baru. Na party pod širým nebem nebo přímo na pláži si ovšem v Canggu zajde většina lidí bez ohledu na národnost nebo na věk. V Canggu navíc máte možnost si po protančeném večeru zajít další den na vydatnou pozdní snídani a nebo třeba na balijskou masáž, kterou najdete skoro na každém rohu.

,,V Canggu se surfuje od rána do noci…

Dalším plusem pro tuhle oblast je možnost sportování. V první řadě je to surfování. Jsou tady větší vlny, tudíž sem míří zkušenější surfaři. V Canggu se surfuje od rána do noci, jelikož část pláže je osvícená i za tmy. Dále tu můžete využít fitness centra nabízející lekce crossfitu (paradoxně za astronomické ceny), nicméně tu najedete i posilky za lidové ceny, kam chodí místní obyvatelé.

A pokud se vám nebude chtít do fitka, můžete si jít zacvičit zadarmo na pláž, kde se nachází něco jako „fitness point“ – tam máte možnost posilovat na tyčích vlastní vahou, případně posilovat s pneumatikou a nejlépe s kokosem. Další velmi oblíbenou aktivitou v Canggu je jóga, kterou je možné praktikovat na mnoha místech, jelikož jógových studií je tu hned několik a nabízejí nejrůznější styly jógy. Já jsem si například oblíbila Vinyasu ve studiu přímo u rýžových políček, kam chodili cvičit i samotní Indonésané.

,,guesthousy mají vždy společný venkovní prostor

Lidé v Canggu bydlí především v guesthousech nebo ve vilách. Guesthousy mají vždy společný venkovní prostor, přičemž celý areál je ze všech stran obestaven zdí. Tento styl bydlení vychází z původního konceptu balijských staveb, které umožňují lidem ukrývat se některé dny v roce před zlými duchy. V těchto guesthousech bydlí hlavně cestovatelé a nomádi i z důvodu, že většinu z nich je možné rezervovat dopředu přes Booking. Vily jsou o něco modernější a využívají je především rodiny díky možnosti soukromí.

Svět plážových povalečů

Tento svět se vztahuje zejména k lidem, kteří přiletěli na dovolenou do hotelových rezortů s cílem odpočinout si na pláži nebo u bazénu, dopřát si komfort luxusních pokojů a restaurací a poznat některé balijské památky. Tento svět zahrnuje turistická místa jako je Nusa Dua, ale i město Kuta. Nusa Dua představuje luxusní oblast Bali, kde je vše čisté a perfektně upravené. Jedná se o oblast dražších hotelových rezortů, která je od zbytku Bali oddělena bezpečnostní bránou s ostrahou. Dokonce k této části byla vystavena nová silnice vedoucí přes moře přímo z Denpasaru, tedy přímo z letiště, čímž přijíždějící návštěvníci nepoznají špinavé ulice Bali ani z okna autobusu.

,,luxusní oblast Bali, kde je vše čisté a perfektně upravené

Celý areál je tvořen přírodním parkem, kde se lidé mohou procházet nebo si zaběhat. Kolem hotelů potom vede při moři dlouhá promenáda. Pláže jsou tu světlé, ale bohužel i tady jsme ve vodě narazili na plasty, což mě překvapilo více než cokoliv jiného. Nebylo jich tolik, přesto tu byly. Do této části se můžete podívat i pokud tady nebydlíte. My jsme se sem podívali, když jsme jeli do blízkého města na úřad kvůli prodloužení víza. Vzhledem k současnému znečištění moře i v této části si myslím, že za tímto typem dovolené je vhodnější letět na jiná místa než je právě Bali.

,,V Kutě se mimo jiné nacházejí obchodní centra s obchody jako je H&M nebo Zara“

Dalším místem hotelových rezortů, nicméně v nižší cenové kategorii, je Kuta. Kromě městského ruchu tady nechybí ani promenáda a spousta stánků se suvenýry, šperky, oblečením a podobnými věcmi. Kuta je ideálním místem pro ty, kteří se chtějí naučit surfovat, jelikož právě tady jsou vhodné vlny pro začátečníky. Kuta je poměrně blízko Canggu, a tak není problém tam kdykoliv dojet na skůtru. Sami jsme tu také zkoušeli surfovat. V Kutě se mimo jiné nacházejí obchodní centra s obchody jako je H&M nebo Zara, jsou tady kina, nemocnice, Mc Donald’s, Starbucks a v podstatě vše, co může cizinec potřebovat.

Spirituální svět

Tenhle svět se soustředí především v okolí města Ubud, ale vzhledem k povaze ostrova je spiritualita přítomná v podstatě všude. Svět spirituality se opírá o balijské náboženství, kterým je specifická forma Hinduismu ovlivněná Buddhismem. Balijci uctívají kromě svaté hinduistické trojice (Brahma, Višnů, Šíva) ještě své další balisjké bohy. O Bali se říká, že je ostrovem bohů a duchů, a z toho důvodu tady údajně karma funguje rychleji než kdekoliv jinde na světě.

,,nabízí se tu možnost ubytování přímo v džungli v bambusových domcích“

Také se říká, že tady veškeré duševní snažení, ať už kreativní tvoření nebo meditace, má dvojnásobný účinek a vše tedy funguje rychleji než jinde. V okolí Ubudu mohou být lidé blíže přírodě, protože se zde nabízí možnost ubytování přímo v džungli v bambusových domcích. Uprostřed přírody na vás čeká ideální prostředí a čas pro relaxaci, meditaci či hledání sebe sama za doprovodu zvuků přírody.

V Ubudu existují možnosti skupinových meditací, hodiny jógy s výhledem do lesů nebo rýžových polí, kavárny obklopeny rybníčky s lekníny či rýžovými poli, kde si můžete dopřát pravou zenovou atmosféru. Tento typ podniků je třeba důkladně hledat, abyste se vyhnuli těm více navštěvovaným a hlučnějším. Jedno z nich se například nachází poblíž stezky Campuhan Ridge Walk. Centrum Ubudu je naopak dost turistickým místem, stejně tak různá turistická místa v okolí.

,,Centrum Ubudu je naopak dost turistickým místem

Dalším bodem spirituality, který lidé vyhledávají v Ubudu, jsou šamani a léčitelé nebo dokonce vědmy, jak jste mohli vidět ve filmu Eat, Pray, Love. Pokud někoho takového chcete navštívit, je samozřejmě lepší pokusit se sehnat kontakt přes lidi, kteří na Bali byli nebo zde bydlí, abyste nenaletěli nějakému „šarlatánovi“, který chce jen vydělávat na turistech. Rozpoznat to nemusí být vždy jednoduché, avšak návod k odlišení pravého od nepravého šamana neznám.

Dokonce ani nemám vlastní zkušenost s návštěvou někoho takového a nedokážu tedy říct, zda jsou schopnosti léčitelů skutečné, nebo jen pomáhají lidem věřit v něco víc a fungují tedy jako placebo efekt. Otázkou je, zda to někdo vůbec dokáže rozpoznat. Určitě to ale může být zajímavá zkušenost, ať už věříte, či nikoliv. Snad se mi to také někdy příště podaří.

,,součástí spirituální očisty jsou lázně Tirta Empul“

V neposlední řadě jsou součástí spirituální očisty lázně Tirta Empul, což v překladu znamená posvátný pramen. Tyto lázně představují jedno z nejposvátnějších míst na Bali, kam se pravidelně vydávají všichni věřící, aby očistili svého ducha i tělo. Tohle místo je vyhledáváno mnoha návštěvníky Bali, což může zkazit dojem z návštěvy, ale když se tam vydáte brzy ráno nebo až večer, můžete zažít i nezapomenutelný zážitek.

Jestli ale mohu říct, že jsem zažila něco skutečného, pak to byla energie vycházející zejména z lidí a z přírody. Pokud potřebujete dobít energii, vyrazte do přírody, zejména k vodopádům, kde neuslyšíte nic než silný proud vody nebo ptactvo. Nejsilnější zážitek jsem pocítila u vodopádu Nung Nung, na který dopadaly sluneční paprsky skrz stromy právě ve chvíli, když jsme k němu došli. Bylo to poprvé v životě, co jsem stála přímo pod vodopádem, cákala na mě voda a já jsem z něj cítila jeho neuvěřitelnou sílu a živoucí energii.

Svět původního Bali

Svět původního Bali je světem, kde si nekoupíte značkové oblečení a nedáte si k snídani cappuccino a avokádový toust v útulné kavárně. Tenhle svět najdete zejména na severovýchodě Bali, například ve městě Amed. V této části Bali máte možnost žít skromným životním stylem podobně jako Balijci, jelikož sem se západní svět ještě nedostal.

Bydlení se od toho v Canggu moc neliší, ale na jídlo chodíte výhradně do místních podniků na místní jídla a nedáte si tu než místní „kopi“ kávu, která je připravována jako český „turek“. Nicméně ochutnala jsem tady přímo na pláži i ledovou kávu s mlékem a ani se moc nelišila od té „západní“. V této části Bali si přijdou na své zejména lidé, kteří hledají klid a chtějí poznat autentické Bali. I tady nechybí duchovní atmosféra všudypřítomných obětinek.

,,lidé, kteří hledají klid a chtějí poznat autentické Bali“

V Amedu se můžete ubytovat přímo u pláže, kde vás čeká snídaně na pláži v podobě toustu s vajíčkem nebo palačinek (tuto tradiční snídani dostanete téměř ve všech ubytováních na Bali), přes den si můžete zaplavat či zašnorchlovat na jedné z okolních pláží, protože je tu moře čisté a můžete objevovat potopenou americkou a japonskou loď, večer se najíst opět na pláži při šumění vln a vychutnat si čerstvě ulovenou rybu za třetinovou cenu než jinde. Navíc je odtud krásný výhled na sopku Agung, která leží poměrně blízko Amedu.

Autentické Bali můžete zažít i na jiných místech na severu Bali, lidé jsou zde příjemnější a usměvavější. Když se budete na skútru projíždět v horách, v mnoha vesnicích se na vás lidé budou smát a mávat vám, což vám dodá skvělý pocit, který v Canggu ani v Ubudu nezažijete. Lidé se na Bali usmívají sice všude, ale na severu je to přece jen o něco milejší a upřímnější.

,,Byl to jeden z těch momentů, které si předem nenaplánujete.“

Když jsme se například jednou vydali na výlet po severu Bali, chytla nás po cestě dešťová průtrž, což je na severu zcela běžné. Zastavili jsme u jedné vesničky, abychom se ukryli pod přístřeškem. Když déšť nepřestával, zašli jsme k vedlejšímu obydlí, kde nějaká paní prodávala kafe v sáčku a sušenky. Sice neuměla anglicky, ale nějakým způsobem jsme se domluvili a po pár minutách jsem seděli v té polorozpadlé chatrči a popíjeli místní kopi s dalšími místními obyvateli, kteří jeli kolem na skútru a rozhodli se k nám přidat. Byl to jeden z těch momentů, které si předem nenaplánujete.

A pokud se chcete vykoupat?

Bohužel Bali je malý ostrov a přilétá na něj denně čím dál více lidí, což má samozřejmě negativní důsledky na prostředí. Rozhodně netvrdím, že za vše mohou jen cizinci, místní mentalita bohužel čistějšímu prostředí také nepomáhá. V době, kdy se stavěly na Bali hotely, byla kolem ostrova zničena velká část korálových útesů, které čistily moře a další část korálů byla zničena místními rybáři. Je vám tedy asi jasné, že Bali má mnoho předností, mezi něž moře bohužel už nepatří.

,,Nejhezčí pláže jsou na polostrově Bukit“

Přece jen by se na Bali jistě mnozí z vás rádi ale vykoupali. Prozradím vám, že taková místa na Bali také jsou, ale není zde mnoho možností ubytování a k některým je horší přístup. Sami jsme vždy na pláž jeli na celý den z Canggu a večer zpátky. Nejhezčí pláže jsou na polostrově Bukit a patří mezi ně například pláž Melasti, Nyang Nyang nebo Padang Padang beach, Karma beach a snad nejhezčí pláž se nachází na východě ostrova a nazývá se Virgin Beach.

Každý svět na Bali má svoje pro a proti a záleží jen a jen na vás, jak se čas na Bali rozhodnete prožít, abyste našli právě to, co jste přijeli hledat. Jestli mají ale všchny světy jedno společné, je to možnost být teď a tady, nestresovat se a užívat si život bez zábran.

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Objevování inspirace, jak žít kreativněji & využívat naplno svůj potenciál – To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.