Jak se sbalit na cestu kolem světa?

Čas čtení: 7 minuty

Kam s věcmi, které si s sebou nebudu brát?

V předchozím článku jsem psala o tom, jak jsme si odjezd na cestu kolem světa naplánovali na konec listopadu po mé promoci. Nicméně v Praze jsme měli pronajatý byt jen do konci září. Takže ještě před tím, než jsem mohla přemýšlet o tom, jak se budu balit na cesty, bylo třeba vyřešit, jak se zbavit všeho, co jsem měla v Praze. S Janem jsme bydleli na Vinohradech v bytě 3+1 o 112 m2, přičemž náš pokoj měl rozměr 25 m2, takže jsem si myslela, že zas tolik věcí nemáme. Ale co jsme se začali zbavovat věcí a nebo je balit do krabic a kufrů, zjistila jsem, že toho málo opravdu nemáme. Velkou výhodou bylo, že jsme měli v Praze starý nábytek, takže pár věcí jsme prodali a zbytek buď zůstal, nebo šel pryč. Po tom, co jsme opustili náš byt v Praze, bydleli jsme chvíli v jiném bytě přes airbnb v Praze a pár dní v Plzni, kde máme oba dva rodinu.

Tohle balení mělo určitě jednu výhodu a to tu, že mě donutilo vytřídit oblečení a věci, které už několik let nenosím nebo nepoužívám. Chtěla jsem si schovat jen nejoblíbenější oblečení včetně věcí na hory, na sport a podobně. Předpokládala jsem, že veškeré oblečení sbalím do jednoho velkého kufru a do jedné velké tašky dám kabelky a boty. To bylo ode mě velice naivní! Výsledkem byl velký kufr, menší kufr, sportovní taška, krabice s kabelkami, krabice s botami, krabice s osobními věcmi a krabice s doklady. Kromě toho jsem si nechala snowboard s celým vybavením a kolo. A to jsem darovala asi tři pytle věcí do azylového domu v Karlíně v Praze. 

Většinu věcí jsem si nechala u kamarádky v domě na půdě, kde má spoustu volného místa. Malý kufr, krabici s osobními věcmi a svoje doklady jsem si nechala u mámy. Pravdou je, že jsem ve skříních v Praze měla věci staré už několik let, ale i přesto jsem si uvědomila, kolik zbytečností jsem doma skladovala, a snad mě to trochu osvítilo do budoucna 🙂 .

Na jakou trasu jsem se balila?

Než přejdu k tomu, jak jsem se sbalila, asi by bylo dobré zmínit naší dosavadní trasu, abych vám lépe nastínila, kam jsem se to vlastně balila. Z Prahy jsme letěti do Paříže, kde jsme strávili necelé čtyři dny a bylo tam kolem 10 stupňů nad nulou. Odtamtud jsme letěli na Martinik, který leží v Karibiku, takže tam bylo teplíčko, kolem 26 stupňů tuším. Následoval New York, kde se teploty začaly blížit nule. Poté jsme letěli do Orlanda, kde bylo takové jarní počasí kolem 20 stupňů a pokračovali jsme do Miami, kde už se zase teploty šplhaly ke třicítce. Odtamtud jsme si zajeli na Bahamy a pokračovali jsme na západní pobřeží do Las Vegas. Dále nás čekali tři týdny v Kalifornii, kde by se teploty měly pohybovat mezi 10 – 20 stupni a chtěli jsme si prohlédnout jak města, tak přírodní parky (tam byly teploty ještě nižší). A než jsme doletěli do teplé Asie, ještě nás čekal týden na Havaji a následně deset dní v Japonsku. Tolik k první části naší trasy a předpovědi počasí.

Zabalit si oblečení na letní dovolenou není vůbec náročné, jelikož šaty nebo kraťasy moc místa nezaberou. Jedinou obtíží je teda výběr těch nejlepších šatů, protože já osobně bych nejradši nosila každý den jiné 🙂 . Nicméně na cestu kolem světa, která vede i přes chladnější místa jako je New York, Japonsko ale i zimní Kalifornie, je náročnější. 

Jaké používám zavazadlo?

Konečně se dostávam k tomu, jak jsem se zabalila na cesty. Zásadním bodem je fakt, že cestujeme na lehko, tedy s batohem o velikosti kabinového zavazadla do letadla. Ušetří nám to totiž spoustu peněz (za odbavované zavazadlo), spoustu času (při odbavování před cestou a následně při čekání na zavazadlo po příletu), vyhneme se možnosti ztráty zavazadla a v neposlední řadě to ulehčí zátěž na zádech. Věřte nebo ne, každý kilogram navíc je znát 🙂 . Můj batoh má objem 40 litrů. Nejedná se o obyčejný batoh, koupila jsem si cestovatelský batoh, který mi připadal ze všech nejlepší (poměr kvalita/cena) a který je určený přímo do letadla. Batoh se dá rozepnout jako kufr, což je pro mě velká výhoda. Nesnáším toiž lovit věci uprostřed nebo na dně batohu. Jinak má několik menších přihrádek včetně té na notebook.

Doplňkové zavazadlo je povoleno

K mému batohu mám ještě malý 20 litrový, což je maximální povolená velikost takzvaného osobního zavazadla, které je povoleno k palubnímu. V tomto batohu nosím drobnější a důležitější věci, mezi které patří fotoaparát, náhradní objektiv, doklady, léky, ebook, občas svačina, maska na spaní, špunty do uší, sluneční brýle, žvýkačky nebo jiné drobnosti a třeba i část oblečení, která už se nevejde do velkého batohu. Obsah malého batohu se různě mění a občas tam dám to, co se mi nevejde do velkého, ale velký batoh skládám pokaždé stejně.

Jaké oblečení jsem si sbalila?

Co přesně jsem si tedy sbalila? Začnu tím jednodušším – letním oblečením. Zabalila jsem si dvoje šaty, jedny plážové šaty, jednu sukni, jedny látkové kraťasy, jedny sportovní kraťasy a jedny džínové. K tomu jsem přibalila dvě trička, jedno sportovní tílko, jedno černé tílko a jedno barevné. Dále jsem přibalila košili, kterou kdykoliv můžu vzít přes tílko a jednu mikinu pro chladnější místa nebo chladnější večery. Kalhoty jsem si nevzala a na sobě jsem měla sportovní legíny. Samozřejmě jsem si vzala pár kousků spodního prádla. Určitě doporučuji pořídit si kompresní látkový vak, do kterého se věci dají složit na malé kousky a ušetří dost místa v batohu, protože se v něm nepohybují volně a jsou stlačené na sebe. 

Teď přistoupím k teplejším věcem. V dnešní době je už dost jednoduché sehnat skladné oblečení určené k cestování, takže jsem si pořídila péřovou bundu, která váží pouhých 300 gramů a dá se složit do kapsy. Je určená až do -10 stupňů. Dále jsem si vzala teplé legíny a jedno teplé termo tričko, kdyby byla větší zima, a ještě jedny teplé ponožky. 

Nezapomenout na boty

Boty zabírají snad nejvíc místa, takže jsem do batohu sbalila jen žabky a sportovní sandále, na nohy jsem obula sportovní botasky a protože cesta začínala v chladné Paříži a já jsem měla doma teplé kozačky, které se pomalu začaly rozpadat, nacpala jsem do kufru i kozačky (málem jsem batoh nezapla), ale měla jsem v plánu je v Paříži nechat při odjezdu někde u popelnice. Nakonec jsem je vyvezla až do New Yorku. To je k oblečení asi vše, ale vše, co mám v batohu, to určitě není.

A co kosmetika?

Další náročnou položkou na cesty je pro holky jako já hygiena a kosmetika. Oficiálně je povolen do letadla jeden litr tekutin, což znamená dva sáčky tekutin, do kterých se vejdou malá balení všeho potřebného. V praxi to ale bohužel funguje trochu jinak. Na většině letišť vám povolí jen jeden sáček, setkala jsem se s tím už dříve na letišti v Německu, kde se jim to nelíbilo, ale prošlo to. Bohužel v Paříži už mi dva sáčky nepovolili, ale o tom vám asi napíšu někdy příště. Shrnuto a podtrženo, doporučuji nebrat si lahvičky o velikosti 100 ml, ale vzít si položky jako šampón, kondicionér a podobně jen v malých lahvičkách do 50 ml. Pak se jich vejde do jednoho sáčku víc. Některíé věci si koupíte všude po světě, takže není nutné dělat si zásoby.

Pro mě je zásadní mít svůj pleťový a oční krém, čistící pleťový olej a malou lahvičku s tonizerem pleti. Zbytek doplním tím, co se vejde. Dospěla jsem k závěru, že malé věci, jako je oční krém, make up nebo mini parfém mám v pouzdru s líčením a doteď mi to nikdo nekontroloval. Tak budu doufat, že mi to bude vycházet i nadále. Řekla bych, že to je vždy o štěstí. Osobně si myslím, že když máte připravené jedno rozměrově správné pouzdro, nějaké malé drobnosti zabalené někde v batohu už nikdo hledat nebude. Jen pro zajímavost – na některých letištích v Evropě nám bez problémů prošly dva sáčky a v Americe jsme pronesli v batohu i velký krém proti komárům a malý olivový olej. Navíc v Americe není třeba vůbec sáčky vyndavat z batohu. Mám dojem, že tady řeší zásadnější věci, než je lahvička šampónu navíc.

Další potřebné věci na cesty

Tak a teď ke zbytku obsahu mého batohu. V jednom pouzdře mám nabíječky na fotoaparát, mobil, ebook a macbook. Důležitou položkou je adapter určený pro většinu světových zásuvek. Bez toho by mi nabíječky byly asi k ničemu. Dále bych se neobešla bez ebooku, kam si můžu stahovat spoustu knížek, na které místo v batohu není. Mezi věcmi nesmí chybět pláštěnka, epilátor na nohy a skladný ručník – ten využívám hlavně na pláž – skoro vždy jsou totiž na ubytování k dispozici ručníky. Taky mám švihadlo a gumičku k příležitosti sportování. Ještě si vozím plavecké brýle, které využívám v moři. Kromě kosmetiky mám malé pouzdro, ve kterém mam pilník (ne skleněný), nůžtičky, holítko, pinzetu, mezizubní kartáček a pinetky a gumičky do vlasů. 

Kromě toho, že mám malý batoh, vozím si v postranní kapse batohu malou látkovou kabelku, která nezabere moc místa, a mohu ji využít kdekoliv me městě na procházku bez batohu. Vejde se mi tam peněženka, brýle, mobil a nějaké drobnosti. V přední části batohu mám uložený macbook a cestovní zápisník. Přední část batohu moc nenaplňuji, protože by se můj batoh poměrně zakulatil a to může občas dělat problém s uskladěním batohu v letadle. Když mám něco navíc, radši to dám do malého batohu. Ve vnitřní kapse batohu mám uložené pouzdro s náhradním pasem a s doklady, které nepoužívám často. Tím mám na mysli mezinárodní řidičský průkaz a očkovací průkaz. 

Tip na závěr

Po několika týdnech na cestách musím uznat, že cestovat jen s jedním batohem by bylo mnohem pohodlnější (malý nosím na břiše), ale asi bych spoustu věcí neměla kam dát. Moje rada tedy zní : pokud chcete cestovat nalehko, vemte si jen pár kousků oblečení, které opravdu využijete, nakonec si cokoliv dalšího můžete někde koupit. Například já jsem při odjezdu z New Yorku vyhodila teplé legíny, protože se začaly párat. Naopak jsem si po příjezdu do Las Vegas koupila džíny, protože jsem věděla, že budeme trávit skoro měsíc v chladnějším počasí a jen s legínami si nevystačím. 

Doufám, že můj článek někoho z vás inspiruje, nicméně pravda je taková, že člověk zjistí až v praxi, bez čeho se obejde a bez čeho ne. A možná si taky uvědomíte, jestli vám cestování nalehko vyhovuje nebo ne. Já si postupně uvědomuji klady “lehkocestování”, ale zároveň i zápory. Mě například vyhovuje rychlost a pohodlnost, kterou mi cestování nalehko umožňuje, ale na druhou stranu mi občas chybí vyrazit do města nebo k moře s pěknou kabelkou, se kterou bych třeba ještě sladila boty, protože miluji módu. Samozřejmě si člověk i při cestování na lehko může zabalit krásné módní kousky, pokud jede někam, kde to využije. Na naší trase kolem světa je jen málo okamžiků, kde bych takové doplňky využila a místo mi na ně už nezbývá. Někomu cestování nalehko prostě vyhovuje a někomu ne, na to si ale musí přijít každý sám.

Třeba zjistíte, že potřebujete cestovat s velkým kufrem a nic vám na tom nevadí. Nakonec nikde není dáno, co je správně a co špatně 😉 .

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *