COPYWRITERKA
NA CESTÁCH

Co udělá dlouhé sezení s vaším tělem

Čas čtení: 3 minuty
sezení a svaly

Cítíte někdy, jak vám po několika hodinách sezení pomalu tuhnou části těla a ani desátá změna polohy na židli to nezmění? V téhle pozici naše tělo nejen jednostranně přetěžujeme, naše svaly se zkracují a ochabují, ale dokonce je náš mozek může zapomínat používat.

Naše svaly jsme odepsali usednutím do školních lavic

Začalo to už na základní škole. Dokud jsme nebyly nuceni několik hodin denně sedět na židli, byli jsme jako gumoví medvídci, byli jsme ohební a naše tělo bylo plné energie. Co jsme se ale posadili do školních lavic, začali jsme naše záda zatěžovat dlouhým sezením a o pár let později je ještě začali ohýbat do krkolomných úhlů. A aby toho nebylo málo, dostali jsme ještě na záda tašku se závažím. Jenže kdo tehdy tušil, že v tu chvíli jeho svaly na nohou a zádech začnou tuhnout a zkracovat svoji přirozenou délku, hýždě a břišní svaly budou postupně ochabovat a mozek je začne vyřazovat z provozu jako nepotřebné zboží?

Když už jsme si na školách zadělali na svalové dysbalance, byla by škoda v tom dál nepokračovat, dokud nás to nebude pořádně bolet. Tuhle větu by nahlas řekl asi jen úplný šílenec, a přesto to všichni reálně děláme. Začne to bolestí jednoho svalu a než se nadějeme, bolí nás celý člověk. Je to jako řetězová reakce a vy vlastně nevíte, kde je její začátek. Jen při práci údajně za život prosedíme kolem 70 000 hodin, přičemž bolesti zádových svalů postihnou každého druhého člověka. To už je znamení, že je tu něco špatně. Můžeme si na tuhle nemoc moderní společnosti buď stěžovat, nebo se této dysbalanční epidemii postavit čelem.

Co se během sezení děje s naším tělem?

Celodenní sezení způsobuje, že přední část těla tuhne a zkracuje se, především kyčelní flexory, přímé stehenní svaly, prsní svaly, horní trapézy a přední část šikmých krčních svalů. Když se tyto svaly stahují, vytváří to svalově kosterní nerovnováhu. Například zkrácené flexory kyčlí mohou způsobit přední náklon, který vyřadí z provozu břišní svaly a hýžďové svaly. Což může vést postupem času k bolesti zad. Takže i když si po dlouhém sezení půjdete zaběhat, pak ty velké stabilizační svaly prostě nebudou fungovat.

Pokud dáte své tělo do plného pohybu poté, co bylo delší dobu v klidu, jednoduše se připravujete na zranění. To nutně neznamená, že musíte každý den dělat intenzivní strečink, ale měli byste si udělat čas na zahřátí a protažení těchto malých svalů, které mohou být extra napjaté poté, co jste celý den tuhli za pracovním stolem. Samozřejmě by nejlepší věcí bylo cvičit pravidelně správné držení těla a zůstat aktivní po celý den. Ale protože to je jen málokdy realizovatelné, pomůže alespoň krátké protažení před cvičením. Co je zkrácené, potřebuje protáhnout, v tomhle případě především záda, krk a nohy, a co je ochablé, potřebuje posílit (hlavně břicho a zadek).

Začněte malými kroky

Zní to sice jako hodně práce, ale můžete začít malými kroky. Třeba tím, že se budete častěji zvedat ze židle a během dne se hýbat. Častější chození na toaletu, procházka ke kávovaru nebo automatu s vodou, návštěva kolegy ve vedlejší kanceláři a krátké protažení ve stoje nemusí být formou prokrastinace, ale jednoduše součástí každodenní péče o vaše tělo.

Můj tip: Jestli pracujete z domova, zkuste si občas sednout na zem do tureckého sedu. Třeba na podložku nebo na polštář. Pro kyčle je to skvělá věc. Jen pozor, ať sedíte rovně a nekulatíte si záda. Někdy pomáhá si dát po zadek něco vyššího a stejně tak mít i počítač ve výšce očí.

Spojit s chůzí můžete navíc i některé pracovní záležitosti, jako je telefonování. Další příležitostí k pohybu v pracovní době se může stát cesta na oběd. Proč nezajít do té restaurace o jeden blok dál? Každý krok navíc se počítá. Ve volném čase už je jen na vás, kterému sportu věnujete svůj volný čas. I pár minut pohybu je lepší než žádný pohyb.

Fitko, běh nebo jóga? Zapotit se můžete všude

Ať už jdete to do fitka nebo si zaběhat, nezapomeňte se předtím alespoň trochu protáhnout. A v ideálním případě si občas taky zajděte na jógu 🙂 K protažení a relaxaci svalů postačí restorativní typ jógy, ale pokud se chcete nejen protáhnout, ale zároveň si zaposilovat a zapotit se, doporučuju vyzkoušet dynamický styl jógy zvaný vinjása. Ta posílí především vaše stabilizační svalstvo, které je důležité pro správné držení těla a je základem pro budování skutečné síly. A když budete chodit pravidelně, uvidíte, že vám zesílí celé tělo.

Při vinjáse se kromě posílení a protažení naučíte pracovat také s rovnováhou. Možná by vás ani nenapadlo, jak se naše vnitřní rovnováha dokáže promítnout v tom, jak balancujeme na jedné noze. Pokud jste myšlenkami někde jinde, nejspíš spadnete. Čím více se ale začnete soustředit na každý detail vašeho těla, tím snáze najdete balanc. V tomto momentě dochází k tomu, že nepracujete jenom se svým tělem, ale i s vaší myslí. A právě tehdy se mohou začít dít změny ve vašem životě 🙂

Tenhle typ jógy mimochodem už nějaký rok cvičím já a protože jsem se nedávno stala i instruktorkou, doufám, že si se mnou už brzo budete moct zacvičit. Ať už na živo nebo online, dám vám o tom včas vědět 🙂

Pavlína

Neváhej sdílet článek na těchto sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pavlína

Objevování inspirace, jak žít kreativněji & využívat naplno svůj potenciál – To jsou hlavní témata tohohle blogu i mého života.